Last weekend’s swim competition brings back medals

Print Friendly, PDF & Email

Editor’s Note: The following results are only part of what was submitted by the Rec Center from last weekend’s swim meet for the Manta Rays. Due to limited space, the MLN has only included the placing of members in the Manta Rays. All photos courtesy of Nick Montoya.

[slideshow_deploy id=’2531′]

2014 Championships – 7/19/2014 Results

Event 1 Girls 6 & Under 25 Yard Butterfly
Place Name Age Team Seed Time Finals Time Points
5 Leavitt, Julia 6 Mesquite Manta Rays NT 31.56 14 

Event 2 Boys 6 & Under 25 Yard Butterfly
Place Name Age Team Seed Time Finals Time Points
1 Rivera, Cameron 6 Mesquite Manta Rays NT 31.25 20

Event 3 Girls 7-8 25 Yard Butterfly
Place Name Age Team Seed Time Finals Time Points
6 Wakefield, Marlie 8 Mesquite Manta Rays NT 26.94 13

Event 4 Boys 7-8 25 Yard Butterfly
Place Name Age Team Seed Time Finals Time Points
1 Felix, Kurt 8 Mesquite Manta Rays NT 20.70 20
3 Halvorsen, Tate 8 Mesquite Manta Rays NT 22.34 16

Event 5 Girls 9-10 50 Yard Butterfly
Place Name Age Team Seed Time Finals Time Points
4 Shaner, Alley 10 Mesquite Manta Rays NT 49.50 15
6 Montoya, Brooklin 9 Mesquite Manta Rays NT 52.45 13

Event 6 Boys 9-10 50 Yard Butterfly
Place Name Age Team Seed Time Finals Time Points
5 Leavitt, Benson 10 Mesquite Manta Rays NT 53.06 14

Event 8 Boys 11-12 50 Yard Butterfly
Place Name Age Team Seed Time Finals Time Points
4 Rivera, Hyram 11 Mesquite Manta Rays NT 47.97 15

Event 9 Girls 13-14 50 Yard Butterfly
Place Name Age Team Seed Time Finals Time Points
1 Ludvigson, Kennedi 14 Mesquite Manta Rays NT 34.70 20
3 Leavitt, Lauren 14 Mesquite Manta Rays NT 37.31 16

Event 13 Girls 6 & Under 25 Yard Backstroke
Place Name Age Team Seed Time Finals Time Points
5 Jensen, Kyra 6 Mesquite Manta Rays NT 29.86 14 

Event 14 Boys 6 & Under 25 Yard Backstroke
Place Name Age Team Seed Time Finals Time Points
1 Halvorsen, Beau 6 Mesquite Manta Rays NT 27.19 20
2 Litzenberger, Cade 6 Mesquite Manta Rays NT 28.91 17
3 Harris, Cooper 6 Mesquite Manta Rays NT 32.87 16
4 Garrett, Beau 6 Mesquite Manta Rays NT 34.22 15
6 Warren, Dax 6 Mesquite Manta Rays NT 37.18 13 

Event 15 Girls 7-8 25 Yard Backstroke
Place Name Age Team Seed Time Finals Time Points
2 Owsely, Jessa 7 Mesquite Manta Rays NT 23.07 17 

Event 16 Boys 7-8 25 Yard Backstroke
Place Name Age Team Seed Time Finals Time Points
1 Jackson, Asher 8 Mesquite Manta Rays NT 23.36 20
2 Jensen, Chandon 7 Mesquite Manta Rays NT 25.54 17
5 Andelin, Weston 7 Mesquite Manta Rays NT 27.56 14

Event 17 Girls 9-10 50 Yard Backstroke
Place Name Age Team Seed Time Finals Time Points
2 Halvorsen, Ivey 10 Mesquite Manta Rays NT 44.22 17

Event 18 Boys 9-10 50 Yard Backstroke
Place Name Age Team Seed Time Finals Time Points
3 Anderson, Neil 9 Mesquite Manta Rays NT 48.80 16
6 Litzenberger, Aiden 9 Mesquite Manta Rays NT 57.57 13

Event 25 Girls 6 & Under 25 Yard Breaststroke
Place Name Age Team Seed Time Finals Time Points
3 Leavitt, Julia 6 Mesquite Manta Rays NT 33.78 16
6 Jensen, Kyra 6 Mesquite Manta Rays NT 46.62 13

Event 26 Boys 6 & Under 25 Yard Breaststroke
Place Name Age Team Seed Time Finals Time Points
1 Litzenberger, Cade 6 Mesquite Manta Rays NT 28.92 20
2 Halvorsen, Beau 6 Mesquite Manta Rays NT 29.31 17
3 Perry, Koby 6 Mesquite Manta Rays NT 31.93 16
4 Harris, Cooper 6 Mesquite Manta Rays NT 32.48 15
5 Garrett, Beau 6 Mesquite Manta Rays NT 34.50 14

Event 27 Girls 7-8 25 Yard Breaststroke
Place Name Age Team Seed Time Finals Time Points
2 Tobler, Sophie 8 Mesquite Manta Rays NT 26.44 17
3 Wakefield, Marlie 8 Mesquite Manta Rays NT 26.65 16
6 Owsely, Jessa 7 Mesquite Manta Rays NT 28.87 13

Event 28 Boys 7-8 25 Yard Breaststroke
Place Name Age Team Seed Time Finals Time Points
*1 Montoya, Mason 7 Mesquite Manta Rays NT 25.20 18 .50
3 Halvorsen, Tate 8 Mesquite Manta Rays NT 26.28 16
4 Ludvigson, Maverick 7 Mesquite Manta Rays NT 28.72 15
5 Spilker, Cameron 7 Mesquite Manta Rays NT 29.13 14

Event 29 Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
Place Name Age Team Seed Time Finals Time Points
1 Willis, Olivia 10 Mesquite Manta Rays NT 48.50 20
2 Haviland, Calla 10 Mesquite Manta Rays NT 48.91 17
5 Andelin, Lucy 10 Mesquite Manta Rays NT 51.52 14
6 Halvorsen, Ivey 10 Mesquite Manta Rays NT 52.80 13

Event 30 Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
Place Name Age Team Seed Time Finals Time Points
4 Harris, Braden 9 Mesquite Manta Rays NT 53.00 15

Event 33 Girls 13-14 50 Yard Breaststroke
Place Name Age Team Seed Time Finals Time Points
2 Ludvigson, Kennedi 14 Mesquite Manta Rays NT 39.72 17
4 Leavitt, Lauren 14 Mesquite Manta Rays NT 45.79 15

Event 40 Boys 7-8 100 Yard IM
Place Name Age Team Seed Time Finals Time Points
1 Felix, Kurt 8 Mesquite Manta Rays NT 1:51.34 20
4 Jensen, Chandon 7 Mesquite Manta Rays NT 2:06.84 15
5 Montoya, Mason 7 Mesquite Manta Rays NT 2:10.11 14
6 Jackson, Asher 8 Mesquite Manta Rays NT 2:11.68 13

Event 41 Girls 9-10 100 Yard IM
Place Name Age Team Seed Time Finals Time Points
5 Montoya, Brooklin 9 Mesquite Manta Rays NT 1:57.34 14

Event 44 Boys 11-12 100 Yard IM
Place Name Age Team Seed Time Finals Time Points
6 Rivera, Hyram 11 Mesquite Manta Rays NT 1:52.00 13

Event 45 Girls 13-14 100 Yard IM
Place Name Age Team Seed Time Finals Time Points
1 Ludvigson, Kennedi 14 Mesquite Manta Rays NT 1:19.09 20
4 Leavitt, Lauren 14 Mesquite Manta Rays NT 1:34.15 15

Event 49 Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
Place Name Age Team Seed Time Finals Time Points
1 Leavitt, Julia 6 Mesquite Manta Rays NT 25.03 20
5 Jensen, Kyra 6 Mesquite Manta Rays NT 29.47 14

Event 50 Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
Place Name Age Team Seed Time Finals Time Points
1 Litzenberger, Cade 6 Mesquite Manta Rays NT 23.81 20
2 Halvorsen, Beau 6 Mesquite Manta Rays NT 24.06 17
3 Harris, Cooper 6 Mesquite Manta Rays NT 26.50 16
4 Perry, Koby 6 Mesquite Manta Rays NT 27.50 15
5 Rivera, Cameron 6 Mesquite Manta Rays NT 27.94 14
6 Garrett, Beau 6 Mesquite Manta Rays NT 29.25 13

Event 51 Girls 7-8 25 Yard Freestyle
Place Name Age Team Seed Time Finals Time Points
1 Shaner, Ashlyn 7 Mesquite Manta Rays NT 18.53 20
3 Owsely, Jessa 7 Mesquite Manta Rays NT 20.31 16
6 Wakefield, Marlie 8 Mesquite Manta Rays NT 21.65 13 

Event 52 Boys 7-8 25 Yard Freestyle
Place Name Age Team Seed Time Finals Time Points
1 Jackson, Asher 8 Mesquite Manta Rays NT 16.40 20
2 Felix, Kurt 8 Mesquite Manta Rays NT 17.06 17
3 Halvorsen, Tate 8 Mesquite Manta Rays NT 17.79 16
4 Wakefield, Drake 8 Mesquite Manta Rays NT 18.35 15
5 Sorenson, Jack 8 Dixie State Narwhals NT 18.94 14
6 Montoya, Mason 7 Mesquite Manta Rays NT 19.28 13

Event 53 Girls 9-10 50 Yard Freestyle
Place Name Age Team Seed Time Finals Time Points
5 Halvorsen, Ivey 10 Mesquite Manta Rays NT 39.66 14
6 Haviland, Calla 10 Mesquite Manta Rays NT 40.31 13

Event 54 Boys 9-10 50 Yard Freestyle
Place Name Age Team Seed Time Finals Time Points
4 Leavitt, Benson 10 Mesquite Manta Rays NT 36.47 15

Event 55 Girls 11-12 50 Yard Freestyle
Place Name Age Team Seed Time Finals Time Points
3 Brito, Harlee 11 Mesquite Manta Rays NT 34.57 16
4 Brito, Rainee 11 Mesquite Manta Rays NT 34.96 15

Girls – Team Scores
1 Dixie State Narwhals Dixie State Narwhals 968
2 Fredonia Killer Whales Fredonia Killer Whales 836
3 Mesquite Manta Rays Mesquite Manta Rays 500
4 Hurricane Tigersharks Hurricane Tigersharks 461

Boys – Team Scores
1 Dixie State Narwhals Dixie State Narwhals 769
2 Mesquite Manta Rays Mesquite Manta Rays 672. 50
3 Fredonia Killer Whales Fredonia Killer Whales 619
4 Hurricane Tigersharks Hurricane Tigersharks 608. 50

Speak Your Mind

*